Zdraví

Proč byste nikdy neměli používat alobal při přípravě jídla a na co si dát opravdu velký pozor

Největším problémem alobalu je, že je vyroben z hliníku

autor

Erika Tomanová

10. října 2020

 
Je alobal vaším oblíbeným pomocníkem, bez kterého si to neumíte ani představit? Možná jeho používání po přečtení následujících řádek rychle přehodnotíte.

Hliníková fólie, která byla poprvé představena počátkem roku 1900 je v současnosti jednou z nejčastěji používaných kuchyňských potřeb. Má to ale háček. Lékaři dlouhodobě upozorňují na nebezpečí, které v souvislosti s používáním alobalu hrozí.

V čem je problém?

Největším problémem alobalu je, že je vyroben z hliníku. Jde v podstatě o těžký kov, který je pro tělo toxický. A jak známo, hliník způsobuje tělu různé zdravotní potíže. Od těch mírných až po závažné poškození mozku.

Současné studie dokonce jeho časté užívání spojují se vznikem Alzheimerovy choroby. Dalším významným problémem alobalu je, že v případě vdechnutí vyvolává dechové potíže a může vést až ke vzniku plicní fibrózy. 

Hliník je často zmiňován i v souvislosti s rakovinou prsu. Je údajně jedním z toxinů, které se shromažďují v lymfatickém systému.

Co ještě hliník způsobuje?

  • ztrátu paměti
  • nedostatek koncentrace
  • ztrátu kontroly nad ovládáním svalů

Zapomeňte na grilování v hliníkové fólii

Bezpečné není ani grilování masa nebo ryb v hliníkové fólii. Při vysokých teplotách se uvolňuje do jídla vysoké množství tohoto nebezpečného kovu. Když je fólie vystavena vysokým teplotám, což na grilu bezpochyby je, částice kovu se snadno dostanou i do jídla. Posléze se usazují v těle, a to zejména v ledvinách, játrech, mozku či štítné žláze. Další hrozba je kombinace alobalu a citronu. Ta vyvolá chemickou reakci, která vylučování hliníku ještě více podporuje.

Tikající bomba

Jedna porce jídla připravená s použitím alobalu obsahuje podle odborníků až 240 mg hliníku. Maximální denní limit, který je podle výzkumů ještě bezpečný, je pouze 40 mg. A čím vyšší je teplota při přípravě, tím věší množství hliníku se dostane do jídla. Tento fakt dělá z časté přípravy pokrmů s použitím alobalu poměrně nebezpečnou záležitost, která našemu zdraví rozhodně neprospívá.  Lékaři varují že časté používání alobalu při vaření je doslova hazard se zdravím. 

Jak bezpečně používat alobal?

Alobal lze použít k zakrytí pekáče při pečení a grilování. Riziko kontaminace hliníkem je v tomto případě minimální.

Je nutné dodržovat upozornění výrobců alobalů o nevhodnosti jeho použití pro silně kyselé a slané potraviny, obzvlášť při tepelné úpravě, což může vést, jak již bylo řečeno, ke zvýšenému uvolňování hliníku do pokrmů.

Doba kontaktu potravin s alobalem by měla být co nejkratší a neměla by překročit čtyři hodiny. 

Zavřít reklamu