Zdraví

Vlašské ořechy jsou všude kolem nás. Vyrobte si z nich všelék s obrovskou léčivou silou

Olej z vlašských ořechů je nenápadný všelék

autor

Natálie Sováková

19. září 2020

 
Vlašské ořechy jsou všude kolem nás a mají spoustu blahodárných účinků na lidské zdraví. A co olej z vlašských ořechů? Pravdou je, že se jedná o kvalitní zdroj bílkovin při hubnutí a lze ho použít při přípravě jídel.

Někdo používá vlašské ořechy jen na pečení, zejména vánočního cukroví, ale to kje obrovská škoda. Obsahují totiž tolik zdraví prospěšných látek, že bychom je měli jíst během celého roku.

Z vlašských ořechů se z nich připravuje i velmi kvalitní rostlinný olej, který je vhodný pro vnější i vnitřní použití. Má spíše řidší konzistenci, žlutou barvu, někdy i se nazelenalým odstínem a výraznou oříškovou chuť.

Blalahodárné účinky na zdraví

V první řadě musíme zmínit, že je zdrojem důležitých nenasycených mastných kyselin, čili zdravých tuků a stejně i vitamínu E či více minerálů. Lidský organismus pozitivně ovlivňuje v mnoha směrech.

 • Díky svému složení podporuje správnou činnost nervového systému, přičemž blahodárně ovlivňuje paměť i koncentraci.
 • Do svého jídelníčku by olej z vlašských ořechů měli zařadit jedinci, kteří potřebují normalizovat hladinu svého cholesterolu i krevního tlaku.

 • Pročišťuje cévy, podporuje jejich pružnost a celkově příznivě ovlivňuje krevní oběh a je zároveň vítaným pomocníkem při prevenci zákeřných kardiovaskulárních onemocnění.
 • Může pomoci snížit riziko vzniku problémů s křečovými žilami.
 • Podporuje proces trávení a eliminuje zácpu i plynatost.
 • Přispívá tak i k prevenci rakoviny střev.
 • Kromě toho může přispět ke zlepšení imunity, krvetvorby i činnosti štítné žlázy.

Využití ořechového oleje

Na smažení na oleji z vlašských ořechů rovnou zapomeňte. Tímto způsobem byste ho spíše zničili a své zdraví vůbec nepodpořili. Ořechový olej je ideální využívat zejména ve studené kuchyni. Dodá jedinečnou chuť zeleninovým či ovocným salátem. Můžete ho přidat do jogurtů i kaší, případně jím dochuťte již hotovou omáčku nebo polévku.

Nenápadný všelék s velkou léčivou silou

 • Přestože se obvykle hovoří zejména o účincích oleje z vlašských ořechů při vnitřním užívání, nemusíte se ho bát používat i zevně.
 • Je perfektní na masáž kloubů a celkově pohybového ústrojí a pomůže snížit bolest svalů i kloubů.
 • Zamiluje si ho i vaše pokožka. Má protizánětlivé účinky, a proto je velkým pomocníkem při různých kožních problémech. Podporuje hojení ran i vředů a zlepšuje stav pokožky postižené ekzémem či lupénkou.
 • Olej z vlašských ořechů se hodí pro suchou a stárnoucí pleť a pokožku těla. Může pomoci při prevenci vrásek v okolí očí. Klidně jím nahraďte klasický krém.
 • Kromě toho tento olej skvěle vyživí i vaše nehty. Stejně ho budou milovat i vaše vlasy, kterým dokáže vrátit přirozený lesk. Kapičky oleje z vlašských ořechů můžete vmasírovat přímo do pokožky hlavy, případně ho přidejte do kondicionéru či šamponu. Jeho složení zabezpečuje skvělou výživu pro vlasy. 
Zavřít reklamu