Jídlo

Známé i neznámé druhy rýže aneb V čem se od sebe liší jasmínová, basmati, nebo třeba zakázaná černá rýže?

Každý pokrm si více rozumí s jiným typem rýže

autor

Kateřina Korňová

22. března 2022

 
Vaříte raději rýži z pytlíku, nebo si ji připravujete sami rýžovaru, hrnci a případně ji pak necháváte dojít v troubě tak, jak to dělaly naše babičky. Ať tak či onak, záleží rovněž na tom, jaký druh rýže si vyberete. Určitě znáte dlouhozrnnou, jasmínovou, nebo třeba basmati. Ale co třeba rýže arborio? Znáte? A černou, fialovou, nebo bhútánskou červenou? Pokud ne, pojďte se s námi podívat, jaké druhy rýže existují a v čem jsou specifické.

Rýže se pěstuje na všech kontinentech kromě Antarktidy. Mandarinská čínština a korejština má dokonce stejný název pro slovo "rýže" a "jídlo". Je to zkrátka nejoblíbenější obilovina na světě a podle webmd.com existuje více než 40 000 odrůd. Všechny je v obchodech samozřejmě nenajdete, ale několik různých druhů zakoupit můžete.

Basmati, jasmínová a další rýže se silnou vůní jsou známé jako aromatické druhy rýže. Mohou vonět jako popcorn nebo pražené oříšky. Chuť a vůně rýže se navíc často rok od roku liší, stejně jako je tomu u vína, v závislosti na aktuálních podmínkách v daném regionu. Dnes vám nabízíme několik odrůd rýže, z nichž některé určitě znáte, o jiných jste možná už slyšeli a o těch ostatních dnes uslyšíte prvně.

Hnědá nebo bílá?

Je to jako celozrnné vs. bílé pečivo. Hnědá rýže je celozrnná. Bílá ne. Hnědá má tudíž více vlákniny, vitaminů a dalších prospěšných látek. Její oříšková chuť a žvýkavá textura bývá součástí vydatných jídel, ve kterých hraje chuť rýže hlavní roli. Odstraňte otruby a klíčky a získáte bílou rýži. Dostanete o trochu méně živin, ale na druhou stranu se tento typ rýže lépe vaří a není tak chuťově výrazný, takže spíš nasaje chuť jídla, než že by ji udával.

Dlouhá nebo krátká?

Podsaditá a téměř kulatá krátkozrnná rýže je v uvařeném stavu měkká a lepkavá. Můžete ji nabírat v hrudkách, což z ní dělá oblíbenou rýži v Asii, kde při konzumaci jídla vládnou hůlky. Dlouhozrnná rýže je tenčí a má méně škrobu, takže je po uvaření světlá a nadýchaná, a také není tak lepkavá. Je to skvělá příloha, která ovšem stále dobře drží tvar.

Rýže Arborio

Tato škrobová bílá rýže se používá především při výrobě italského rizota i podle jessicagavin.com. Nasákne jakoukoliv tekutinu, ve které ji uvaříte a během toho uvolní všechny škroby, čímž vytvoří bohatou a krémovou texturu. Kromě rizota můžete arborio použít k přípravě paelly, španělského jídla s vůní šafránu, nebo do rýžového nákypu. Zkrátka všude, kde potřebujete, aby rýže nasála tekutiny a držela tvar.

Lepkavá rýže

Nenechte se zmást názvem. Jako každá jiná rýže je i lepkavá rýže bez lepku. Název jen vypovídá o její lepkavé textuře. Také je známá jako sladká rýže, která  je nabitá škrobem zvaným amylopektin. Díky své nasládlé chuti je oblíbenou surovinou v dezertech, ale použít se dá i ve slaných receptech. Je obzvláště lepivá a tvárná, a proto ji použijte tam, kde chcete, aby se rýže nerozpadala a držela tvar.

Rýže basmati

Tato dlouhozrnná sypká rýže pochází z podhůří Himálaje. Naplní vaši kuchyni ořechovou vůní a vaše ústa téměř máslovou chutí. V indické kuchyni ji najdete především ve spojení s tradičním kari, ale není třeba se omezovat. Lze ji použít téměř v jakémkoliv pokrmu, do kterého se hodí dlouhozrnná rýže. Můžete se setkat s bílou i hnědou verzí rýže, přičemž hnědá má silnější vůni.

Himálajská a bhútánská červená

Už vás nebaví pořád dokola ty samé druhy rýže? Pozvěte do své kuchyně nové chutě a s himálajskou červenou rýží. Získáte pokrmy, které bude zdobit dlouhozrnná rýže s komplexní ořechovou chutí a pevnou texturou. Jedná se o velmi vydatnou přílohu, která výborně obstojí v salátech, smažené rýži a nebo jako příloha ke kořeněným masům. Bhútánská červená rýže je krátkozrnná rýže rovněž s pěknou pevnou texturou. Vyzkoušejte ji v pilafech, nebo samostatně jako přílohu.

Jasmínová rýže

Také ji můžete znát jako thajskou voňavou rýži, jejíž lehce květinové aroma je bezkonkurenční. Jedná se o lepivější druh rýže, než byste u dlouhozrnné rýže očekávali. Po uvaření je měkká a dobře drží tvar. Můžete ji libovolně zaměnit za basmati rýži, která se ovšem na rozdíl od jasmínové více sype. Oba druhy však dodají vašim pokrmům o něco větší šmrnc než průměrná dlouhozrnná rýže.

Thajská fialová rýže

Předposlední rýže, o které se dnes budeme bavit, patří spíš ke sladkým rýžím. Obvykle se podává v dezertech, ale postupně si nachází cestu i do slaných jídel. Její specifickou vlastností je také to, že se chová trochu jako řepa. Alespoň co se barvy týče, jelikož zanechává tmavě fialové skvrny na všem, čeho se dotkne.

Černá zakázaná rýže

Tuhle rýži byste mohli dříve dostat jen v případě, že byste byli čínským císařem. V dnešní době však stačí několik kliknutí na internetu nebo rychlý výlet do supermarketu a můžete si stolovat jako králové i vy. Jedná se o krátkozrnnou rýži, která se vařením zbarví do fialova. Barva pochází ze stejného antioxidantu zvaného anthokyan, který dělá borůvky modrými. Pokrmům, jako je paella nebo rizoto, dodá úžasný barevný nádech.

Zdroj: webmd.com, jessicagavin.com.

Další zajímavé články
Zavřít reklamu