Tipy a triky

Přinesli jste si z obchodu nezralý meloun? S našimi tipy už se při výběru nespletete

Léto bez melounu si neumíme ani představit

autor

Erika Tomanová

02. července 2021

 
V obchodě jste si koupili vodní meloun a už se nemůžete dočkat, až si na něm doma pochutnáte? Po rozkrojení vás ale čeká zklamání v podobě bledé a nezralé dužiny? Poradíme vám, jaké kroky vedou k výběru chutného melounu.

Léto bez melounu? To je téměř nepředstavitelné. Občas je ale kumšt rozpoznat, který z dostupných kusů je ten nejzralejší a nejsladší. Podle jakého klíče si v obchodech nebo na trzích vybíráte melouny? Kupujete si vždy ten největší v naději, že bude i nejlepší, nejzralejší a nejsladší?

Nebo používáte ověřený způsob výběru, a to poklepáním po melounu? Díky jejich tlusté slupce je ale i takovým klepáním obtížné zjistit, zda daný meloun je skutečně ten, který by měl putovat do našeho nákupního košíku. Máme pro vás proto užitečné rady, díky kterým už se ve výběru melounu nespletete.

Čím těžší, tím lepší

Dávejte přednost středním nebo větším plodům. Těžší meloun je totiž šťavnatější a zralejší. Dalším důležitým aspektem je barva. Myslete na to, že slupka melounu musí mít různé kontrastní pruhy. Čím silnější kontrast barev, tím lahodnější obsah na vás uvnitř čeká.

Zaměřte se také na spodní stranu, na které meloun při pěstování ležel. Barva má být béžová nebo žlutá. Pokud je plocha, o kterou se opíral, bílá, plod byl sklizen příliš brzy a nebude dostatečně zralý. Hledejte lesklé melouny. Zralé mají obvykle horší barvu, ale mají lesklý povrch. Vybledlá kůra naznačuje nezralost, žluté pruhy naopak přezrálost. 

Pásy

I pohled zvenčí dokáže prozradit, zda je meloun zralý. Sahejte vždy po takovém, který má žlutější pásy na zelené kůře. Pokud je meloun celý zelený, pásy na něm jsou méně viditelné nebo jsou bílé, tak ho nekupujte. Pravděpodobně nebude úplně vyzrálý.

Suchá stopka

Kromě barvy byste měli sledovat také stopku. Pokud je zelená a čerstvá, meloun byl utržen příliš brzo a ještě není zralý. Hledejte takové kusy, které mají stopku vyschlou, zkroucenou a hnědou. Právě tak budete mít větší jistotu, že si pobyl na slunci dostatečně dlouhou dobu.

Poslouchejte

Další osvědčenou pomůckou při výběru je zvuk. Chyťte meloun do rukou a stlačte jej. Zaměřte se na to, zda uslyšíte mírné praskání při zmáčknutí. Jestliže ano, držíte zralý meloun. Nemačkejte ho však příliš. Pokud raději nechcete meloun mačkat, stačí na něj jednou rukou klepnout. Dunivý zvuk prozradí, že je meloun zralý. Zralost značí, jak už řečeno, i uschlá a zkroucená stopka. Meloun nezapomeňte celý prohlédnout. Pokud u něj nahmatáte měkká místa, je to špatně. Právě ta jasně značí, že už se začal kazit. Správně vybraný meloun je uvnitř po rozkrojení sytě červený až rudý.

Skvělý tip nakonec

Kromě tipů na rozpoznání zralého melounu pro vás máme i tip, jak ho efektivně nakrájet. Meloun rozkrojte na polovinu, položte ho řeznou stranou na prkénko a ostrým nožem okrájejte slupku. Poté dužinu nakrájejte na stejně široké plátky, prkénko otočte o 90 stupňů a znovu dužinu překrojte. Nakrájený meloun přiklopte mísou o vhodné velikosti, prkénko na ní přidržte, otočte vzhůru nohama a je to. Veškeré nakrájené hranolky melounu máte v míse bez větší námahy.

Zdroj: Realsimple.com, Ksre.k.state.edu

Zavřít reklamu