Tipy a triky

Tohle musíte určitě vyzkoušet. Potraviny, se kterými dokážete v domácnosti doslova divy

Uklízejte pomocí potravin, které najdete v každé domácnosti

autor

Erika Tomanová

16. května 2021

 
Rozhodli jste se umýt okna a vyluxovat celý byt? Překvapivě to lze udělat dobře a navíc i ekologicky. Není to nic složitého. Stačí při úklidu vyměnit chemické čisticí prostředky za ty přírodní. Ty, které najdete ve své ledničce či spíži.

Když se mluví o úklidu bytu bez použití chemie, obvykle se doporučují staří známí pomocníci, kterými jsou ocet, soda, případně citron. Surovin vhodných k úklidu ale najdete v domácnosti mnohem víc. Pojďme se podívat, jaké to jsou.

Rýže jako prostředek na čištění

Když máte v domácnosti láhve nebo vázy nepravidelného tvaru, jejichž vnitřek se velmi obtížně čistí, zkuste využít rýži. Rýže je v tomto případě perfektním prostředkem na čištění.

Stačí, když nevařenou rýži nasypete do nádoby a přidáte i trochu teplé mýdlové vody. Nádobou chvíli kružte a třepejte tak, aby se rýže dostala do každého ohybu a vyčistila ho. Jednoduchý způsob, co říkáte?

Bramborové slupky na čištění krbu

Nejjednodušší způsob, jak vyčistit krb ekologicky, ale i ekonomicky. Použijte bramborové slupky. Pokud máte v plánu vařit brambory, tak slupky z nich určitě nevyhazujte.

Slupky rovnoměrně rozložte na plech a nechte je vysušit po dobu 48 hodin. Pak je přihoďte do ohně, až si zapálíte krb. I když není úplně jasné jak to funguje, tak hořící bramborové slupky skutečně vyčistí komín od sazí a spálených zbytků dřeva.

Citron na vyčištění mikrovlnky

Na vyčištění mikrovlnky použijte směs citronové šťávy a vody. Nalijte ji do misky a tu vložte do mikrovlnky. Zapněte na přibližně 3 minuty na maximum. Dvířka na mikrovlnce nechte následně zavřena ještě pár minut po vypnutí, aby z ní neunikla vzniklá pára. Na závěr vnitřek mikrovlnky otřete bavlněným hadříkem.

Grep a sůl na umyvadlo

Grep můžete použít i na vyčištění zašlé domácí sanity. Grep rozřízněte na polovinu a štávu vymačkejte do kuchyňské soli. Vzniklou "kašičku" použijte na vyčištění zašlého umyvadla, vany nebo toalety.

Univerzální čistidlo

Na jednu zcela běžnou a levnou surovinu se stále zapomíná. Řeč je o škrobu. Možná budete překvapeni, co všechno tento prášek dokáže.

Proti zápachu

Zkuste proti nepříjemným odérům zabojovat pomocí škrobu. Stačí na znečištěné místo nasypat trochu škrobu, nechat chvíli působit a pak za pomocí trochy vody místo vydrhnout. Tímto způsobem lze odstranit zápach z koberců či čalouněného nábytku. 

Nablýskané stříbro a příbory

Díky škrobu budou vaše příbory jako nové. Stačí si vytvořit pastu ze škrobu a vody. Vzniklou pastou nejprve předměty vydrhněte, pak nechte zaschnout a důkladně vyleštěte. Pokud potřebujete vyleštit drobné stříbrné řetízky, jednoduše je ponořte do misky s vodou a škrobem. Chvíli je nechte ponořené a nakonec je opláchněte čistou vodou.

Konec mastným flekům

Škrob je skvělým pomocníkem, pokud potřebujete odstranit čerstvé mastné skvrny. Pokud si při vaření umastíte oblečení nebo třeba ubrus, okamžitě flek posypte škrobem a nechte ho asi čtvrt hodiny působit. Škrob do sebe natáhne mastnotu. Nakonec textílii vyperte v pračce. Skvrna by měla bezezbytku zmizet.

Okna bez šmouh

Mít nablýskaná okna je snem každé hospodyňky. Někdo nedá dopustit na leštění starými novinami, jiný spoléhá na ocet nebo na puding. Zkuste to tentokrát jinak a vyzkoušejte postřik vyrobený ze škrobu. Jednu čajovou lžičku smíchejte s třemi a půl litry vody a nalijte do rozprašovače. Získáte skvělý čistící prostředek. Nastříkejte na skla a čistým hadříkem setřete a vyleštěte. Díky škrobu budou vaše okna zářivá a beze šmouh.

Zavřít reklamu