Tipy a triky

Chraňte se proti klíšťatům přírodní cestou. Vsaďte na potraviny, které působí jako spolehlivý repelent

Klíšťata nemají v oblibě vůni peprmintu

autor

Erika Tomanová

30. dubna 2021

 
Pokud často vyrážíte na výlety do přírody, je třeba se chránit před klíšťaty. Syntetické repelenty jsou nejrychlejší a často používanou ochranou ale víte, že se můžete bránit i vhodně zvolenou stravou? Připravili jsme pro vás tipy, které potraviny a bylinky klíšťatům dvakrát "nevoní".

Velmi důležitá je samozřejmě prevence. Klíšťata jsou téměř všude v přírodě a mohou být infikovaná nebezpečnými nemocemi, jako je borelióza nebo encefalitida. Pokud se do vás klíště zakousne, nemusíte se sice hned a v každém případě nakazit, ale proč jít nebezpečí naproti? 

Věděli jste, že některé potraviny v sobě obsahují aromatické látky a silice, které po konzumaci ovlivní vůni kůže a přestanete být pro klíšťata atraktivní? Prozradíme, které potraviny fungují nejspolehlivěji.

Přirozenou cestou proti klíšťatům

Konzumujte vitamin B

Výborným prostředkem proti klíšťatům je konzumace vitaminu B v podobě B komplexu, pangaminu, nebo třeba kvasnic. Vaše pokožka pak bude klíšťata odpuzovat, i když vy sami na sobě žádný pach neucítíte. Odborníci z univerzity v Oxfordu prokázali, že třeba i komáři méně napadají jedince, kteří často konzumují potraviny bohaté na vitamin B. Hmyz je odpuzován jmenovitě vitamínem B15 neboli kyselinou pangamovou, která se vyskytuje hlavně v pivovarských kvasnicích. 

Vsaďte na česnek

Že by na báchorkách o upírech a česneku bylo něco pravdy? Pokud jste zvyklí přidávat do jídla hodně česneku, vaše krev nebude parazitům chutnat.

Repelentní složkou této aromatické plodiny je enzym alicin, který mění vůni těla. Pro klíšťata, komáry a další otravný hmyz tak přestáváte být přitažlivou kořistí.

Ostré chilli papričky

Jestliže máte rádi ostrá jídla, určitě si jich během léta dopřávejte plné talíře. Pálivá látka kapsaicin obsažená v chilli papričkách je prevencí proti rakovinovému bujení, vypálí z těla řadu bakterií, a navíc odpuzuje i otravný hmyz.

Orientální koření

Kari koření je nezbytnou součástí orientální kuchyně a proslulo antibakteriálními účinky. Jeho nezaměnitelná vůně vám kromě toho prostoupí celým tělem a vyloučí se póry, takže změní celkový odér vašeho těla. Z kari se tak stává výborný přírodní repelent.

Aromatická cibule

Velice aromatickou potravinou je také cibule, která vylučuje sírové složky, a mění tak vůni dechu i potu. Je tak nejen skvělým lékem na zánět průdušek, ale také spolehlivým přírodním repelentem. 

Pomoc najdete i v bylinkách

Jednou z nejúčinnějších bylin je fenykl. Postačí promnout před odchodem pár semínek v dlani a naházet je do bot a kapes. Jeho vůně nejde klíšťatům pod nos. Stejně dobře působí i levandule či pelyněk.

Udělejte si přírodní repelent

Olej proti klíšťatům

Postup jeho výroby je jednoduchý: do láhve, nejlépe s rozprašovačem, nalijte trochu rostlinného nebo mandlového oleje, přidejte asi dvacet kapek růžového olejíčku a jeden hrneček vody. Vše protřepejte. Vznikne směs, kterou pak můžete aplikovat na odhalené části těla před pobytem v místech s výskytem klíšťat. Vyhněte se nosu, ústům a očím. 

Zabírá i ocet

Ocet je dalším domácím zdrojem, díky kterému klíšťatům určitě vonět nebudete. Stačí smíchat dva díly vody s dílem jablečného octa. Nakonec přidejte několik kapek svého oblíbeného oleje. Použití je stejné jako u předchozího repelentu.

Na klíšťata s peprmintem

Leckdo z nás má peprmint v oblibě. U klíšťat je tomu ale naopak. Navíc příprava peprmintového repelentu nezabere příliš času. Stačí smíchat dva hrnky vody a asi dvacet kapek peprmintového olejíčku.

Ať už se rozhodnete pro přírodní či chemický repelent, rozhodně uděláte dobře. Jak borelióza tak i encefalitida totiž způsobují opravdu vážné zdravotní potíže a v závažných případech mohou negativně ovlivnit váš život na dlouhé roky.

Zavřít reklamu