Jídlo

Sacharidy se většinou v dietách nedoporučují. Záleží ale na tom, zda vyberete špatné, nebo správné

Komplexní sacharidy jsou pro naše tělo ideální volbou

autor

Kateřina Korňová

26. března 2022

 
Každý, kdo se alespoň jednou pokoušel zhubnout, si jistě vyslechl spoustu rad, z nichž některé se týkaly nevhodnosti sacharidů při redukčních dietách. Jenže měli byste se jim opravdu vyhýbat? Například některé sacharidy jako fazole a luštěniny, ovoce, celozrnné produkty a zelenina obsahují vitaminy, minerály a vlákninu a pomáhají vašemu tělu zásobit se energií. Navíc je méně pravděpodobné, že způsobí výkyvy v hladině cukru v krvi, což často vede k brzkému pocitu hladu.

Sacharidy nemusí být vždy špatnou volbou ani v případě, že se snažíte nějaké to kilo shodit. Vždy však platí pravidlo, že je lepší se rozhodnout pro komplexní sacharidy, které jsou plné vlákniny, bílkovin a dalších prospěšných látek, jak se píše například na health.clevelandclinic.org.

Sacharidy patří mezi základní makroživiny, které se nacházejí v určitých potravinách a nápojích. Nejčastěji jako o sacharidech hovoříme o vláknině, škrobech a cukru. Sacharidy mohou být buď simplexní sacharidy, nebo komplexní sacharidy. O tom, zda je vaše jídlo považováno za jednoduchý nebo komplexní sacharid, rozhoduje několik faktorů: jeho chemická struktura a jak rychle se dostane do těla.

Jednoduché sacharidy

Tyto typy sacharidů se snadno tráví, což může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi. Jednoduché sacharidy lze nalézt v rafinovaných cukrech (jako je bílý cukr) a přidaných cukrech (jako je například plechovka sody). Ovšem cukr, který se přirozeně vyskytuje například v ovoci a mléce, má navíc i další výhody v podobě vitaminů, minerálů a vlákniny. Buďte ale opatrní, kolik ho zkonzumujete a dodržujte doporučené denní množství, i když se jedná "pouze" o ovoce.

Komplexní sacharidy

Pokud jde o komplexní sacharidy, tráví se do krevního oběhu pomaleji než jednoduché sacharidy. To uvolňuje stálý proud cukru, který vám může pomoci cítit se déle plnější a dodávat vašemu tělu energii. Musíte si ale hlídat, jaké komplexní sacharidy jíte. Hledejte nerafinovaná celá zrna, která jsou bohatá na vlákninu a obsahují další živiny, jako je například vitamín B.

Nejčastější mýty o sacharidech

Sacharidy mohou být ošemetným tématem. Někdy je totiž těžké vědět, jakým informacím můžete věřit. Pojďte s námi zbořit hned tři mýty:

Mýtus č. 1: Sacharidy způsobují přibírání na váze

Lidé si často myslí, že se po sacharidech tloustne. To se ovšem netýká komplexních sacharidů. Tento mýtus může pramenit z účinku sacharidů na inzulín. Konzumace sacharidů zvyšuje hladinu glukózy v krvi a vybízí vaše tělo k uvolňování inzulínu. Jenže jde především o typ a množství sacharidů, které jíte, ne o sacharidy samotné. Mnoho sacharidů totiž obsahuje nadbytečné kalorie a cukr. Mluvíme především o bílém chlebu, rýži, těstovinách, hranolkách, sušenkách a dezertech. Tyto rafinované sacharidy jsou zbaveny vnějšího zrna, které obsahuje vlákninu a určité množství bílkovin, díky čemuž hladina glukózy (cukru) rychle stoupá. Sacharidy, které obsahují vlákninu (jako hnědá rýže) nebo bílkoviny (jako luštěniny), zvyšují hladinu glukózy v krvi pomaleji, vyžadují méně inzulínu a udrží vás déle syté. Ale i komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné výrobky, fazole a čerstvé ovoce, by měly být konzumovány s mírou.

Mýtus č. 2: Sacharidy jsou pouze v rýži a bílém chlebu

Zdá se, že existuje mnoho nejasností ohledně toho, které potraviny vůbec obsahují sacharidy. Lidé si často myslí, že mezi sacharidy patří pouze rýže, chléb, těstoviny, brambory, sladkosti a slazené nápoje. To ovšem není pravda. Sacharidy hledejme i například v sladkých bramborách, kukuřici, hrachu, dýních, ječmeni, prosu, ovsi, quinoe, fazolích, hnědé a divoké rýži, jogurtu či ovoci. To vše jsou zdravé příklady sacharidů, které můžete zařadit do jídelníčku.

Sacharidy s vysokým obsahem vlákniny (jako luštěniny, celozrnné výrobky, škrobová zelenina a ovoce) a sacharidy s vysokým obsahem bílkovin (jako luštěniny, jogurt a mléko) poskytují více živin než sacharidy s nízkým obsahem vlákniny (jako rafinované obiloviny, sladkosti a slazené nápoje).

Mýtus č. 3: Ovoce je špatné, protože má vysoký obsah sacharidů

Lidé často říkají, že ovoce obsahuje příliš mnoho cukru. Pravdou však je, že ovoce je bohaté i na další živiny. Spolu s přirozenou formou cukru zvanou fruktóza poskytuje ovoce vlákninu, vitaminy, minerály a fytonutrienty. Je ale důležité dodržovat doporučené denní dávky. Když jíte více ovoce, než byste měli, kalorie a celkové sacharidy rychle narůstají.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, webmd.com.

Další zajímavé články
Zavřít reklamu