Jídlo

Správně zvolená snídaně dodá energii, přispívá ke zdraví srdce a bojuje s obezitou. Nejlepší je tvaroh, ovesné vločky nebo smoothies

Neodbývejte se ráno nevhodnou stravou

autor

Anna Janoušková

25. dubna 2022

 
Snídaně je často nazývána „nejdůležitějším jídlem dne“, a to z dobrého důvodu. Přerušuje totiž období dlouhého nočního půstu, doplňuje vaši zásobu glukózy, aby zvýšila vaši energetickou hladinu a bdělost, a zároveň poskytuje další základní živiny potřebné pro dobré zdraví - pokud tedy víte, co si máte na talíř nebo do misky naservírovat.

Zdravotní přínosy snídaně již prokázalo mnoho studií. Krátkodobě zlepšuje vaši energetickou hladinu a schopnost koncentrace a dlouhodobě může pomoci s lepší regulací hmotnosti, snížením rizika cukrovky 2. typu a srdečních chorob.

Navzdory výhodám snídaně pro vaše zdraví a pohodu ji mnoho lidí z různých důvodů často vynechává. Existuje však mnoho důvodů, proč ji začlenit do každého dne.

Doplňuje energii

Snídaně dodává energii do vašeho dne a pomáhá vašemu tělu podávat nejlepší výkony. Pokud stále váháte, zda si ráno dopřát nějaké to jídlo, zeptejte se sami sebe na otázku, zda byste vyrazili na dlouhou cestu autem s prázdnou nádrží. Přemýšlejte o své snídani stejným způsobem a nechtějte po svém těle, aby se do celého dne vydalo pouze s využitím svých rezerv.

Zlepšuje zdraví srdce

Ráno je vaše tělo nejvíce citlivé na inzulín a je to část dne, kdy nejefektivněji využívá krevní cukr. Je proto dobrý nápad vybrat si zdravé sacharidy, které vám navíc pomohou přijmout i potřebné množství denní vlákniny a také pomohou snížit hladinu cholesterolu.

Snižuje riziko cukrovky

Jedna pozorovací studie zjistila, že lidé, kteří vynechávali snídani čtyři až pět dní v týdnu, měli až o 55 % vyšší riziko cukrovky 2. typu. Dávejte si však pozor na to, co skončí na vašem snídaňovém talíři nebo ve snídaňové misce. Cukrové cereálie nebo sladké snídaně, jako jsou koblihy, muffiny, vafle, palačinky a bagely, mohou obsahovat vysoký obsah cukru, škrobu nebo tuku.

Snižuje mozkovou mlhu

Aby mohl váš mozek fungovat, potřebuje palivo. Doplnění energie prostřednictvím snídaně vám může pomoci být pozornějšími, soustředěnějšími a také šťastnějšími. Jen to však nepřehánějte s kávou, která sice dodá energii, ale když to přeženete, můžete se cítit podráždění a úzkostliví.

Doplnit energii v ranních hodinách je obzvlášť důležité pro malé děti. Studie ukazují, že děti, které ráno snídají, jsou schopny dávat lépe pozor ve škole, což může vést i ke zlepšení studijních výsledků. Navíc je mnohem snazší se soustředit, pokud vám nekručí v břiše.

Ideální snídaně

Řecký jogurt nebo tvaroh

Kombinace bílkovin a tuků vám může poskytnout pocit plnosti, který vydrží o něco déle. Můžete přimíchat i ovoce, ořechy nebo celozrnné cereálie. Skvělou volbou je také natřít tvaroh na plátek celozrnného chleba a doplnit ovocem.

Arašídové máslo a celozrnné výrobky

Zdravý tuk a bílkoviny v arašídovém másle se dobře kombinují s plátkem toastu s vysokým obsahem vlákniny. Domácí burákové máslo ale chutná dobře i v jogurtu s ovocem nebo celozrnnými cereáliemi. A když si ho natřete na lívanec z bíků a ovesných vloček (nebo z bílků a rozmačkaných banánů), získáte skvělou a chutnou snídani.

Ovesné vločky

Zkombinujte je s lesním ovocem a vlašskými ořechy nebo lněným semínkem. Příprava ovesné kaše trvá v mikrovlnné troubě jen pár minut, tudíž je ideální volbou i pro ty, kteří ráno počítají každou minutu. A pokud jste typ člověka, který rád plánuje dopředu, vyzkoušejte overnight oats, což jsou ovesné kaše, které připravíte v ledničce přes noc.

Snídaňový koktejl

Pokud máte problém ráno přijmout pevnou stravu, neexistuje žádný zákon, který by zakazoval snídani vypít. Vyzkoušejte proto smoothies, které vám dodají potřebné živiny a připravíte (ale i vypijete) je během pár minut. Navíc existuje nespočet možných kombinací ovoce, zeleniny, ořechů, semínek a můžete přidat i jogurt, kokosové mléko nebo tvaroh.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, betterhealth.vic.gov.au.

Další zajímavé články
Zavřít reklamu