Tipy a triky

Koupě špatného ananasu se může dost prodražit. Stav listů, barva a vůně vám leccos prozradí

Potenciál sladkého šťavnatého ovoce můžete zazdít špatným výběrem

autor

Kateřina Korňová

20. listopadu 2021

 
Vybrat dokonalý zralý ananas v obchodě s potravinami může být problém. Když se netrefíte, můžete si domů přinést buď přezrálý kus, který chutná už trochu hnilobně, nebo naopak nezralý plod, který vás bude tak dráždit na jazyku a patře, že jej nebudete schopni dojíst. Poznat zralý ananas je přitom tak snadné.

Podle chuti byste okamžitě poznali, jestli držíte v ruce přezrálý, nezralý, nebo akorát zralý ananas. Jenže když se do něj nemůžete v obchodě zakousnout, může být celkem náročné sáhnout pro ten pravý. Tedy pouze v případě, že nevíte, na co se zaměřit. Protože pokud to víte, je to hračka.

Dobrý zralý ananas má bohatší chuť a je mnohem sladší, než když vyberete kus, který měl ještě nějakou dobu zrát na stromě. Při nákupu si proto dejte dobře záležet, který ananas si odnesete domů, nebo jestli je tam protentokrát raději necháte a nepřijdete jindy. Zaměřte se především na barvu, váhu a listy plodu.

1. Zkontrolujte barvu

Při nákupu ananasu se zaměřte na barvu celého ovoce. Zkontrolujte nejen samotný plod, ale také barvu jeho listů. Plod by měl být ideálně zelenožlutý až žlutý a jeho listy by měly působit čerstvě a měly by mít zelenou barvu. Splihlé hnědé listy značí, že si váš ananas hoví v obchodě už nějaký ten pátek.

2. Zkuste to hmatem

Podobně jako u jiných druhů ovoce vám může i textura ananasu leccos napovědět. Zralý ananas poznáte tak, že má pevnou slupku, ale zároveň je měkký a poddajný.

3. Čichněte si

Jedním z nejlepších způsobů, jak poznat zralost ananasu je také prostřednictvím čichu. Zralý ananas, na kterém si náramně pochutnáte, nabízí extrémně sladkou vůni plnou chuti. Pokud necítíte nic, bude to buď následky prodělaného covidu, nebo zkrátka držíte v ruce nezralý plod, který si domů přinést nechcete. Na druhou stranu můžete také cítit štiplavý nebo až hořký zápach, který značí, že ananas může být dokonce přezrálý.

4. Zvažte ho

Také kontrola hmotnosti vašeho ananasu může být účinnou technikou, jak měřit zralost tohoto exotického ovoce. Hledejte takový kus, který je dostatečně těžký, protože jedině zralý ananas je plný šťávy, která něco váží.

5. Zatáhněte za listy

Jasným signálem, že držíte v ruce zralý plod, je i test s vrchními listy. Posaďte si ananas do dlaně a opravdu velmi jemně zatáhněte za jeden list. Pokud musíte vyvinout značnou sílu, aby se uvolnil, nebo se vůbec neuvolní, nebrat. Není ještě zralý. Jestliže se však list uvolní snadno, je ananas zcela jistě zralý, a tedy i chutný, sladký a šťavnatý.

Zdroj: healthline.com, wikihow.com.

Další zajímavé články
Zavřít reklamu