Tipy a triky

Připravte si domácí bujón bez chemie. A jednu skvělou vychytávku na konec

Podobnou bujónovou kostku, jako jsou ty z obchodu, si zvládnete připravit i v pohodlí vašeho domova

autor

Erika Tomanová

19. března 2021

 
Možná si říkáte, že bujón není tou nejlepší věcí, kterou byste doma měli mít v zásobě, a kterou byste používali pravidelně. Někomu přijde kupovaný bujón jako skvělá záchrana v hodině dvanácté, ale ruku na srdce. Jejich složení není zrovna zárukou zdravé výživy.

Co tvoří základ bujonových kostek? Hlavní složkou je nejčastěji tuk. Problém však představuje fakt, že firmy v mnoha případech sahají po levném a dobře dostupném palmovém tuku. Kromě toho zde najdete i slušný podíl soli, umělá barviva, cukr a různé zvýrazňovače chuti, například známý glutamát sodný. 

Domácí masový či zeleninový bujón

Podobnou bujónovou kostku, jako jsou ty z obchodu, si zvládnete připravit i v pohodlí vašeho domova. Zabere to sice trochu času, ale na složení se budete moci maximálně spolehnout.

K jejich přípravě si nejprve musíte udělat kvalitní domácí vývar, což vyžaduje pár hodin vaření. Nezapomeňte do něj přidat dostatek různé zeleniny, a to zejména tu kořenovou, tedy mrkev, petržel a celer. Postup je velmi jednoduchý a u všech druhů vývaru podobný. Na všechny budete potřebovat především velký hrnec a kvalitní suroviny.

Zeleninový 

Na zeleninový vývar použijte kořenovou zeleninu (celer, petržel, mrkev), cibuli (i se slupkou, dodá vývaru barvu), česnek, kousek kedlubny, pórek, zkrátka jakoukoliv tvrdší zeleninu, kterou máte rádi. Dochutit můžete pár kuličkami nového koření, pepře či petrželovou natí.

Kuřecí 

Ke kuřecímu vývaru stačí kuřecí skelety (na polévku raději skelety s křídly, je na nich mnohem víc masa), opět kořenová zelenina, neoloupaná cibule, pár stroužků česneku a zase koření. Pepř, nové koření, petrželová nať, bobkový list.

Hovězí 

Na silný hovězí vývar potřebujeme kus hovězích žeber nebo několik morkových kostí a kus hovězího masa, petržel, celer, mrkev, také neoloupanou cibuli, česnek, koření znovu podobné jako u předchozích druhů. Silný hovězí vývar snese koření větší množství, než třeba kuřecí, pokud ho ale chcete používat do dalších jídel, příliš to nepřehánějte. 

Domácí bujónové kostky

Po dokončení nechte v hrnci vývar slabounce pobublávat ještě nějakou dobu. Získá na síle a zmenší objem. Hotový scezený vývar nalijte třeba do nádobky na tvoření ledových kostek a zamrazte. Takto připravený bujón budete mít stále po ruce. Z uvedeného množství by mělo vzniknout kolem třiceti kostek, které pak používáme podle chuti, přibližně v poměru jednu kostku na litr vody. 

Takový vývar vás vyjde nejen levně, ale chutí mnohonásobně předčí kupovaný bujón. Navíc je opravdu zdravý a bez chemie.

Domácí bio bujón s medvědím česnekem

Základem tohoto domácího bujónu jsou jen 2 základní suroviny, které neobsahují žádné "éčka", glutaman sodný či jiné zvýrazňovače chuti. Jednoduše stačí zajít na procházku a nasbírat si čerstvý medvědí česnek. Popřípadě se po něm můžete poohlédnout v obchodě. Jak si tedy připravit domácí bio bujón s medvědím česnekem?

Budete potřebovat

  • medvědí česnek
  • vodu

Medvědí česnek pořádně omyjeme, posekáme a následně lehce rozmixujeme.

Připravíme si formu na led, do které budeme postupně dávat rozmixovaný medvědí česnek. Každou kostku ledové formy naplníme medvědím česnekem a zalijeme vodou. Takto připravenou směs dáme do mrazáku a necháme zamrazit. Bujón lze následně použít na dochucení polévek nebo jiných jídel.

Skvělé na tomto "bujónu" je, že udrží čerstvost medvědího česneku díky čemuž si ho budete moci vychutnat během celého roku. No a pokud jste si medvědího česneku přinesli domů víc, můžete si z něj připravit i úžasné pesto nebo máslo.

Zavřít reklamu