Zdraví

Sedavý způsob života je stejně rizikový jako závislost na kouření. Neničí jen naše tělo, ale ovlivňuje i duševní zdraví

Přílišné sezení má na naše zdraví horší dopady, než jsme si mysleli

autor

Anna Janoušková

19. května 2022

 
Sedavý způsob života je problém, který se v posledních desetiletích dostává stále více do popředí a diskutuje se o něm v mnoha různých ohledech. Nejde ale jen a pouze o vaši fyzickou kondici, ale také o to, že neustálou a pravidelnou stimulaci potřebuje i váš mozek. Nedostatkem pohybu pak trpí i psychika.

To dokazují i četné studie, podle kterých sedavý způsob života nemalou měrou přispívá ke kognitivním poruchám a vede k úzkostem a depresím. A protože jak říká moje výborná kamarádka a osobní psycholožka Lucie Janáková: "Tělo a mysl jedno jest," nedostatečná fyzická aktivita a celodenní sezení se podepíše nejen na našem fyzičnu, ale rovněž na našem křehkém duševnu.

Špatný vliv na páteř

Velké množství zdravotních problémů začíná špatným stavem páteře. MUDr. Zdenka Pondělíčková je přesvědčena, že sedavý způsob života a nerovnoměrné zatěžování páteře je jednou z možných příčin častých a nepříjemných bolestí zad. "Páteř každého člověka potřebuje pravidelný pohyb, ale i adekvátní odpočinek po nepřiměřené fyzické aktivitě. Většinu problémů s páteří a bolestí zad má na svědomí nevhodný životní styl. Může za to minimum fyzické aktivity, ale i používání ergonomicky nevhodných židlí či matrací. Pomoci si do jisté míry můžeme alespoň výměnou židle, na které sedíme po většinu pracovní doby, pracovního stolu a konzultovat tato rozhodnutí s ergoterapeutem," míní doktorka Pondělíčková.

Riziko smrtelných chorob

Na první pohled se jedná o neškodné sezení, ovšem když se do této problematiky ponoříte hlouběji, zjistíte, že je to vlastně obrovský problém moderní doby. Dlouhé a pravidelné sezení totiž zvyšuje riziko, že onemocníte nepříjemnou chorobou, která může vést k předčasnému úmrtí. Ve studii z roku 2020 se uvádí, že dlouhodobé sezení může způsobovat nárůst tělesné hmotnosti, který může vést až k obezitě, riziku onemocnění kardiovaskulárními chorobami, metabolickým poruchám, diabetu, vysokému krevnímu tlaku, osteoporóze, depresím, kognitivním poruchám, a dokonce může zvýšit i pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou, která je jedním z největších strašáků dnešní doby. Proto po pracovní době na nic nečekejte a vrhněte se rovnou do nějaké fyzické aktivity: dojděte domů pěšky, na kole, nebo se po příchodu domů vydejte alespoň na procházku a doma se protáhněte.

Nižší doba dožití

Bylo prokázáno, že určitá míra pravidelné fyzické aktivity prodlužuje délku života, a naopak, že nedostatek fyzické aktivity vede k rozvoji zdravotních komplikací a život ohrožujících chorob. Lidé, kteří tráví většinu dne sezením, mají dle studií až o 49 % vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí z jakékoliv příčiny, než lidé, kteří pravidelně cvičí. Takže pokud se chcete dožít vysokého věku, je potřeba si najít pravidelný pohyb, který vás bude bavit, protáhnete si při něm tělo a vyčistíte hlavu.

Nemusíte ale chodit každý den do posilovny nebo začít z ničeho nic běhat 10 kilometrů denně. Nejdéle žijící lidé na světě si dost možná své cvičení ani neuvědomují, jen zkrátka žijí "staromódním" způsobem. Do práce a do školy chodí po svých, místo autem jezdí na kole, starají se o svou zahradu a opečovávají svůj dům. Vše je ale také o tom, abyste si svůj problém uvědomili a měli chuť ho řešit. Jestliže jste denně 8 hodin v kanceláři na jedné židli, nastavte si třeba budík, který vám každou hodinu připomene, že se máte projít nebo alespoň protáhnout.

Zkuste zařadit více pohybu

Jestliže máte takové zaměstnání, které vyžaduje práci na počítači nebo jakoukoliv jinou práci, kde strávíte celý den sezením na židli, můžete se zamyslet například nad tím, zda si nepořídit lepší ergonomickou židli nebo pracovní stůl vhodný na stání. Našim vnitřním orgánům stání prospívá a díky lepší cirkulaci krve přispíváte k jejich delšímu zdraví. Občasný pohyb nebo stání u pracovního stolu pak přispívá i našim střevům. A jak toho docílit v praxi:

  • pravidelně si dělejte přestávky na protažení, lehké cvičení nebo se k práci postavte,
  • místo schůzky v zasedací místnosti se se svými kolegy projděte,
  • na oběd si v poledne zajděte pěšky,
  • nejezděte výtahem - volte raději schody,
  • do práce choďte pěšky,
  • pořiďte si výškově nastavitelný stůl.

Takže pokud jste tak ještě neučinili, je na čase začít kompenzovat sedavé zaměstnání jiným pohybem, abyste dopřáli tělu nedostatek pohybu. Při fyzické aktivitě se navíc uvolňuje serotonin neboli hormon štěstí a dobré nálady, tudíž si dovoluji tvrdit, že jakmile začnete s pravidelným pohybem, budete se cítit celkově šťastnější. 

Zdroj: Autorský článek, další zdroje: intelligentliving.co, obgynal.com.

Další zajímavé články
Zavřít reklamu