Pití

Vytvořit mléčnou pěnu zvládnete i bez speciálního přístroje. Důležité je také to, jaké mléko použijete

Napěněné mléko je součástí mnoha teplých nápojů

autor

Kateřina Korňová

10. ledna 2022

 
Dát si doma stejně chutnou kávu jako v kavárně, to je sen každého z nás. Prvotřídní kvalita kávy je na prvním místě, ale bez dokonale vyšlehaného mléka si správné latte nebo cappuccino nepřipravíte. Pokud doma nemáte kávovar, který vám mléko našlehá, budete si muset vystačit s tím, co doma máte.

Pokud vám káva v poslední době zachutnala víc, než kdy jindy, a vyžadujete-li právě nápoje, jejichž součástí je mléčná pěna, bez napěňovače mléka se asi dlouho neobejdete. Pokud jste ale dostali na kávu s našlehaným mlékem chuť právě teď, můžete si vystačit i s tím, co máte doma.

Než se však dostaneme k tomu, čím mléko našlehat, je dobré si vysvětlit, že také hodně záleží na tom, jaké  mléko použijete. Člověk by řekl, že čím víc tučné, tím lépe našlehat půjde. Vždyť smetana ke šlehání má přes 30 % tuku a vyšlehat ji lze tak, že v ní stojí lžíce. Opak je však pravdou. Pro přípravu našlehaného mléka se nejlépe hodí mléka se sníženým obsahem tuku. Pokud jste však člověkem, který dává přednost rostlinným mlékům, nebo musíte volit ta bezlaktózová, vyplatí se rozhodně investovat do napěňovače mléka, který je dokáže napěnit lépe. Rostlinná mléka jen stěží napěníte sami.

Máte-li ruční napěňovač mléka

Pokud napěňovač mléka máte, i tak je potřeba znát správný postup, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Mléko je potřeba nejprve zahřát, jelikož teplo pomáhá pěnu stabilizovat, takže vám okamžitě nespadne. Nejlepší teploty dosáhnete, když budete mléko ohřívat v mikrovlnné troubě po dobu 45 sekund, nebo ho ohřívat v hrnci, dokud nedosáhne teploty 65 °C. Mléko je poté potřeba přemístit do vysokého šálku, který držte pod úhlem 45 stupňů. Vložte napěňovač a zapněte jej. Pěna by měla být hotová během 20 - 45 sekund. Během napěňování pohybujte napěňovačem nahoru a dolů.

Pokud napěňovač nemáte

Jestliže jste si zatím žádný napěňovač nepořídili, nezoufejte, mléko zvládnete napěnit i jinak. Metod máte k dispozici hned několik, stačí se porozhlédnout kolem sebe, co máte k dispozici.

Protřepejte mléko

Asi nejjednodušší způsob, jak mléko napěnit, je protřepat jej v nádobě s víčkem. Metodu můžete použít kdekoliv, kde máte k dispozici uzavíratelnou nádobu a mikrovlnnou troubu. Nezískáte sice tu nejjemnější pěnu, ale i tak vás výsledek částečně uspokojí. Ohřejte mléko v mikrovlnné troubě a poté ho přelijte do nádoby, kterou bezpečně uzavřete víčkem. Pokud je díky mléku tak horká, že ji neudržíte v ruce, obalte ji utěrkou. Následně s ní po dobu jedné minuty intenzivně třeste, abyste dosáhli požadované konzistence.

Použijte ruční metlu

Podobného výsledku docílíte i tak, že opět ohřejete mléko v mikrovlnné troubě nebo v hrnci a následně nalijete do misky. K ruce si vezměte kuchyňskou ruční metličku a šlehejte s ní mléko v nádobě tak dlouho, dokud se nevytvoří pěna, která vám vyhovuje.

Ruční mixér

Pro ještě lepší pěnu použijte ruční mixér s nástavci na šlehání pěny, s nímž vytvoříte ještě jemnější pěnu a ušetříte si spoustu práce. Mléko je opět potřeba ohřát na požadovanou teplotu a poté jen pomocí elektrického mixéru šlehat.

Tyčový mixér

Není žádným překvapením, že k napěnění mléka můžete použít i ponorný tyčový mixér. Vždyť tak trochu i vypadá jako ruční napěňovač mléka. Jediný problém této metody spočívá v tom, že můžete pocákat mlékem celou kuchyni. Když si však vezmete dostatečně vysokou nádobu, problém je ten tam.

Kuchyňský robot

Máte-li v domácnosti jen velkého kuchyňského robota, napěnit mléko zvládnete i sním. Nasaďte nádobu na mixování, nalijte do ní ohřáté mléko a mixujte. Bude to fungovat stejně, jako s tyčovým mixérem, ale nezaneřádíte si celou pracovní plochu.

French Press

Pak je tu poslední možnost, kterou je french press. Máte-li ho doma, máte vyhráno. Je to totiž nejlepší způsob, jak napěnit mléko bez napěňovače. Ve skutečnosti je jeho design velmi podobný. Opět ohřejte mléko, nalijte ho do french pressu a pak už jen pumpujte. Nádobu však naplňte maximálně do poloviny - spíš méně. Při šlehání se objem mléka minimálně zdvojnásobí.

Zdroj: myrecipes.com, thepioneerwoman.com.

Další zajímavé články
Zavřít reklamu