Jídlo

Lahodné gnocchi zvládne připravit každý, i když není Ital ani kuchař. Nadělejte si je do zásoby a vykouzlete z nich rychlou a skvělou večeři

Domácí bramborové noky se hodí i na sváteční tabuli

autor

Kateřina Korňová

06. prosince 2021

 
Domácí čerstvé noky se s těmi kupovanými nedají srovnávat. Jsou měkké, nadýchané, plné brambor a jejich příprava není nic tak složitého, kvůli čemu byste museli navštěvovat kurzy vaření. Základem je bramborové těsto, z nějž se vytvarují bochánky, které se uvaří ve vodě. To je vše. Navíc se dají zmrazit jak syrové, tak vařené, takže je pak už jen stačí vyndat a rychlá večeře je na stole.

Noky nebo gnocchi

Noky, neboli italsky gnocchi, se vám rozhodně vyplatí připravovat ve větším množství dopředu. Jednak, když už se vaříte s bramborami a patláte s těstem, byla by škoda tento čas věnovat jen jedné večeři, a navíc je pak v mrazáku rádi najdete, až přijdete utahaní z práce a z lednice na vás vykoukne jen poslední jogurt, šunka a zbytek cukety.

Uvařte si brambory klidně den dopředu, protože se studenými bramborami se lépe pracuje. Těsto připravované z teplých brambor má tendence řídnout a vy pak musíte pracovat velmi rychle, nebo přidávat zbytečně více mouky, což se pak podepíše i na konzistenci a chuti nočků. Vychladlé a oloupané brambory je pak potřeba propasírovat, ale v nouzi si vystačíte i se struhadlem nebo vidličkou. Pak také velmi záleží na konzistenci těsta, které vypracujete. Když ho budete hníst moc dlouho nebo přidáte zbytečně moc mouky, noky budou tuhé. Nedostatek mouky naopak způsobí, že veškerá práce vyjde vniveč, jelikož se vám noky ve vodě rozvaří. To bychom ale předbíhali.

Základní recept:

  • 1 kg brambor typu C
  • 300 g polohrubé mouky
  • 3 vejce
  • špetka soli
  • mouka na podsypávání

Postup

Brambory uvařte i se slupkou, poté oloupejte a nechte vychladnout do následujícího dne. Studené brambory nastrouhejte, rozmačkejte nebo prolisujte lisem na brambory a do hotové kaše přidejte vejce, mouku a vypracujte v nelepivé těsto. Těsto rozdělte a vyválejte na dlouhé válečky, ze kterých tvarujte noky. V tuto chvíli noky buď uvařte v osolené vodě (cca 2 minuty), vyjměte, zchlaďte v ledové vodě a buď servírujte, nebo nechte vychladnout a zmrazte. Můžete je ale zmrazit i syrové.

Aby nebyly tvrdé

Stejně jako s každým jiným těstem, tak i s těstem na noky je potřeba pracovat a porozumět mu. Ani nejlepší kuchaři, ani naše babičky neodměřují ingredience přesně na gramy a improvizují podle toho, jak se těsto vyvíjí. Každá mouka i každé brambory jsou jiné, mají jiný obsah vody a je potřeba se spíš naučit poznat správnou konzistenci, než se slepě držet receptu. Dnes jsme zvyklí, že máme všechno hned a když něco není podle našeho gusta, zbavíme se toho. Těsto na noky je proto i takovou meditační a psychologickou metodou, jak se naučit vytrvat, být trpěliví a jít si za svým cílem i ve chvíli, kdy se něco nepovede na první dobrou.

Dejte jim tvar

Těsto můžete vyválet do dlouhých válečků, které jen nakrájíte nožem, ale pokud chcete, můžete si s ním i pohrát. Nokům tak můžete vtisknout vidličkou, nebo speciálním tvarovacím prkýnkem, proužkovanou strukturu, ale vytvářet můžete i jakékoliv jiné tvary. Vezměte si k ruce různé kuchyňské náčiní a zkuste například vyrazit do válečku dolíček vařečkou, nebo na nich vytvořte tečky zadní stranou struhadla. Děti klidně mohou razítkovat nožičkou oblíbené panenky nebo dinosaura.

Co nepoužijete, zmrazte

Proč to celé děláte? Abyste si vytvořili zásoby na dny, kdy se vám vařit nechce nebo na to nemáte tolik času jako obvykle. Hotové vychladlé noky proto uložte do uzavíratelných pytlíků se zipem a vložte je do mrazáku. Jakmile se vám budou hodit, vyndejte pytlík, nechte povolit v pokojové teplotě a uvařte. Dobrou chuť.

Zdroj: aseasyasapplepie.comfreshbites.cz.

Další zajímavé články
Zavřít reklamu